Vibroakustinės muzikos terapijos mokymai bei konferencija
2016 spalio 13 dieną Lahti mieste (Suomijoje) Eino Roiho muzikos terapijos instituto Skille-Lehikoinen vibroakustinės muzikos terapijos ir tyrimų centras pradėjo vibroakustinės muzikos terapijos mokymo kursus, po kurių spalio 14-15 dienomis įvyko pirmoji tarptautinė vibroakustinės muzikos terapijos konferencija. Esu vienintelė lietuvė, turėjusi galimybę dalyvauti šiuose renginiuose, tad jaučiu pareigą pasidalinti sukauptomis žiniomis ir įspūdžiais.
Pradėsiu nuo apibrėžimų: vibroakustinė muzikos terapija (VMT) yra (1) individualiai parinktų (2) girdimų vibracijų taikymas (3) sveikatinimo tikslais. Vibracijas gali sukelti specialiai įrengtos grindys, čiužiniai, kėdės, pagalvės ar įvairių formų mažesni prietaisai. Amerikos, Nyderlandų, Norvegijos, Suomijos ir Estijos kompanijos kuria bei prekiauja programine ir technine įranga, kurių kainos svyruoja nuo 300 šimtų eurų (nedidelis vibruojantis prietaisas, angl. transducer) iki dešimties tūkstančių eurų (čiužinys su 10 vibruojančių prietaisų).
1: VMT yra taikoma sertifikuoto terapeuto individualiam klientui ar klientų grupei. Įsivaizduokite indą pilną vandens (kaip žinome, apie 60% žmogaus ir yra vanduo, tad šis palyginimas yra labai artimas tikrovei). Jeigu ant stalo padėsime didelį dubenį ir stalą pajudinsime į šonus, vanduo tik suraibuliuos. Bet jeigu padėsime mažytę stiklinaitę, tas pats judesys vandenį gali ir išlieti. Taigi vibracijos sėkmingai taikomos suaugusio žmogaus stambiam raumeniui (pvz., nugaros, kojų) atpalaidavimui, gali vaiko smulkų raumenį (pvz., kaklą, pečius) sužaloti. Net ir tam pačiam asmeniui taikomos vibracijos vienaip veikia ligos paūmėjimo metu (ūmaus uždegimo atveju vibracijos gali būti žalingos, po jų seks skausmingesnis ir ilgesnis gyjimas) ir visiškai priešingas tų pačių vibracijų poveikis bus reabilitacijos periodu ar taikant profilaktiniais tikslais.
2: Girdimos vibracijos yra labai žemi garsai, kuriuos tuo pačiu metu ir girdime ir juntame (20-120 Hz). Muzika, kuri groja per radijo programą yra girdima, bet kūnu šios vibracijos nėra juntamos. Itin žemi garsai nėra girdimi (<20 Hz), tik juntami, ir kai kuriuose literatūros šaltiniuose teigiama, jog jie gali būti žmogui žalingi. VMT metu yra naudojama tik ta maža dalis žmogui girdimų garsų (20-20000 Hz), kurie yra fiziškai juntami. Šie garsai yra labai žemi ir ne visiems žmonėms malonūs (įsivaizduokite žemu ūžesiu pulsuojantį mechanikos prietaisą), tad dažnai tuo pačiu metu terapeutas parenka klientui patinkančią muziką. Vibroakustiniam poveikiui ši muzika nėra būtina, tačiau ji gali sustiprinti kai kuriuos teigiamus ar sumažinti neigiamus pojūčius.
3: VMT yra taikoma: skausmui malšinti (pvz., po traumos, pooperaciniam laikotarpiui, migrenai, fibromialgijai), raumenims atpalaiduoti ar įtempti (pvz., sportininkų treniravimui, reabilitacijai, cerebriniam paralyžiui, Parkinsono bei Alzhaimerio ligoms), bei psichoterapiniams tikslams (pvz., nerimo sutrikimams, nemigai). Būtina atkreipti dėmesį į kontraindikacijas: psichozės atveju pacientai gali nesuprasti iš kur kyla vibracijos ir tapti paranojiškais; vidinio kraujavimo (bet ne menstruaciniu periodu, kuriam VMT labai padeda) bei ūmaus uždegimo atvejais VMT žalinga. Prisiminkime pavyzdį su stikline: pajudinus stalą stiklinės turinys bus išjudintas, taigi vidinis kraujavimas suintensyvės. Iš kitos pusės, daugeliu atvejų pagreitėjusi medžiagų apykaita yra naudinga. Tiesa, hipotenzijos (žemo kraujo spaudimo) ir diabeto atvejais reikia ypatingos priežiūros: diabetu sergantiems pacientams patartina suvalgyti užkandį iš karto po VMT, o kenčiantiems nuo žemo spaudimo neskubėti atsistoti.
Eino Roiho institutas yra parengęs daugiau nei 80 vibroakustinės muzikos terapeutų, šiemet kursai dėstomi anglų kalba. Kursus veda suomiai prof. Esa Ala-Ruona (Europos muzikos terapijos konfederacijos prezidentas) ir dr. Marko Punkanen. Šia galimybe pasinaudojo apie 20 įvairių profesijų žmonių iš skirtingų pasaulio šalių (Argentinos, Kanados, Italijos, Nyderlandų, Norvegijos, Estijos, Suomijos ir Lietuvos). Eino Roiho instituto VAT kursus sudaro trys lygmenys, licenzija suteikiama pabaigus antrąjį lygmenį. 1 lygmuo – įvadas, teorijos pristatymas, mokslinių tyrimų apžvalga, atvejų analizė ir susipažinimas su vibroakustiniais prietaisais. Dalyviams buvo atsiųsti moksliniai straipsniai ir knygų skyriai, kuriuos reikėjo perskaityti prieš atvykstant į mokymo kursus. 2 lygmuo bus dėstomas 2016 m. lapkritį, 2017 kovą ir birželį Taline, (Estija). 2 lygmens kursu metu bus pateikiamos detalios instrukcijos kaip naudoti specialią įrangą, sudarytos galimybės asmeniniam patyrimui bei bus atliekama praktika. 3 lygmuo ateityje bus siūlomas specialistams, turintiems bent kelerių metų vibroakustinės muzikos terapijos darbo patirtį, bei norintiems specializuotis a) vibroakustinės terapijos dėstyme arba b) psichoterapinėje (vibroakustinės muzikos terapijos) kryptyje.
Konferencija truko dvi dienas, kurių metu buvo skaitomi pranešimai, vedami patyriminiai seminarai bei demonstruojama vibroakustinė techninė bei programinė įrangos. Besidomintiems vibroakustiniais prietaisais siūlyčiau asmeniškai susisiekti su licenzijuotais gamintojais Taikofon (Suomija, www.taikofon.fi), Multivib (Norvegija, www.multivib.com), Healbed (Estija, www.healBED.com), Soundoasis (JAV, www.soundoasis.com). Mane asmeniškai nustebino Taikofon FeelSound funcionalumas. Šis prietaisas gali būti susiejamas Bluetooth signalu su telefonu, planšete ar kompiuteriu. Susiejus elektroninį prietaisą su vibroakustiniu, galima paleisti bet kurį muzikos grotuvą (pvz. Spotify, YouTube) ir tuo pačiu metu naudoti specialias vibroakustines programas (pvz. Viblab, Multivib). Taigi šis prietaisas, kuris atrodo kaip eilinė sofos pagalvėlė, gali būti naudojamas kaip bevielis garsiakalbis, bet tuo pačiu turint specialią įrangą taikomas konkretaus sutrikimo ar ligos vibroakustiniam gydymui.
Nors VMT yra jauna medicinos sritis, jau galime matyti ryškų progresą. Kai 19 a. buvo rekomenduojama Parkinsonu sergantiems pacientams važinėtis traukiniu, niekas nežinojo, kodėl tai sumažina ligos simptomus, tik matė kad tai akivaizdžiai veikia. Tuo tarpu šiandien neuromokslas jau yra išaiškinęs žemų vibracijų poveikį raumenims ir nervinei sistemai. Kai prieš 40 metų norvegų terapeutas Olav Skille pradėjo vibroakustinį gydymą, jis turėjo sujungti 4 garsiakalbius (30kg!) tam, kad sukeltų reikiamo stiprio vibracijas. Tačiau dabar prietaisai yra nepalyginamai mažesni, lengvesni ir mobilesni, nes yra paremti naujomis technologijomis. Taigi, šiuo metu visame pasaulyje VAT terapeutai naudoja sukauptas žinias ir klinikinę patirtį kuriant bei moksliškai tiriant naujus prietaisus bei metodus. Tikiu, kad ir Lietuvoje tam atsiras niša, kurią užpildys patyrę vibroakustinės muzikos terapeutai, dirbantys su licenzijuota įranga ir suteikiantys pacientams efektyvų gydymą.
Nerdinga Letulė